Hooldustoodete koostised

iDevice ikoon Keemia kirurgia vastu
Alates 1997. aastast on iluhooldusvahendite tootjad õigustatult sunnitud koostama oma toodetes kasutatavate ainete nimekirja. Kuid nendest arusaamiseks tuleb omada kraadi ladina keeles ja farmakoloogias, kuna ainete loend on kirja pandud puhastatud , "europärases" ladina keeles. Lisaks piiri hägustamisele looduslike ja keemiliste koostisainete vahel võimaldab niisugune meetod ka mitte viidata aine algupärandile või mingi keemilise ühendi mõjule.
Euroopas kasutatavate kosmeetiliste toodete nimekiri hõlmab üle 3000 kemikaali. Paljud neist on valuvaigistava ja rahustava toimega, mõned aga mitte.
Soovitatakse olla ettevaatlik näiteks selliste koostisainete suhtes.
  • Propüleenglükool- läbipaistev vedelik, mis on välja töötatud niiskuse transportimiseks, kujutab endast väga levinud nahaallergeeni.
  • Parbeenid- säilitusaine, mida sisaldab kolmandik kosmeetikatooteid. Oletatav kantserogeenne mõju on Jaapanis põhjustanud aine keelustamise. On olems ka looduslikke parbeene, kuid enamik tööstureid kasutab nende sünteetilisi vorme: butüül,- etüül,- metüül- või propüülparbeenid.
  • Steariinhape- vahajas rasvane hape, mida näokreemides tihti kasutatakse, põhjustab sageli naha ülitundlikkust.
  • Lanoliin- lambavillast tuletatud aine, võib sisaldada kantserogeenseid taimekaitsemürke, mis võivad kanduda vereringesse, kuna lanoliin on rasvlahustuv.
  • Boorhape- bakteritsiid ja fungitsiid, mida lisatakse nahavärskendajatele, võib põhjustada toksilisi reaktsioone. Boorhapet sisaldav talgipulber on varustatud hoiatusega, et seda ei tohi kasutada alla kolmeaastastel lastel.
  • Bensüülalkohol- tavaline kreemides sisalduv säilitusaine, põhjustab sageli ülitundlikkust.


iDevice ikoon Hooldustoodete tüübid
  • ÕV- õli vesi tüüpi
  • VÕ- vesi õli tüüpi

Õli vesitüüpi on tavapärased, siin on ühendavaks aineks vesi, milles on lahustatud õliosakesed. Need on paksema või vedelama konsistentsiga tooted, mida on lihtne näole kanda ning mis tulevad hõlpsalt maha.

Vesi õli tüüpi on vahendid, kus ühendavaks on õli, milles on lahustatud veemolekulid. Need on rasvased ja läbipaistmatud tooted, mis ei imendu nahka nii kergesti ja mida ei saa veega maha pesta.


Creative Commonsi litsents
Autori Liina Maasik teos pealkirjaga Näo- ja kehahooldustooted on kaitstud litsentsiga Creative Commonsi Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Tuletatud teoste keeld 3.0 Estonia litsents.