Inimese nahk ajakeerises

iDevice ikoon

Sinu nägu ei võta palju ruumi. Kahest ruutmeetrist keha katvast nahast kuulub näole 4,5%. Sellegipoolest nõuab see kõige enam tähelepanu, põhjustab kõige enam muret ja toidab reklaamimaailma rohkem, kui ükskõik milline teine kehaosa. Inglased kulutavad igal aastal umbes 760 miljonit naelsterlingit nahahooldustoodete, sealhulgas tselluliidi- ja päiksekreemidele, kehaemulsioonidele ja nahavärskendajatele.

Olenemata kultuurist tõlgendatakse inimese nägu kui kõige vahetuma mulje loojat isikust, kes me oleme olnud ja kes oleme praegu, meie kehast ja hingest. Kõige märkimisväärsemalt väljendab see ilmselt meie vanust. Aastate möödudes ei ole raamatu kaanepilt enam paari joonega visandatud, vaid kortsude, kurdude, nõgude ja kottide kaudu tugevalt söövitatud. Meie naha kõige avalikum osa vananed palju kiiremini kui mistahes muu piirkond. Kuidas saakski teisiti olla? Nahk on keha ainuke organ ning nägu selle kõige eksponeeritum osa. Igasuguste mõjutuste ees avatuna registreerib see kõigi elufaaside möödumise.

Vaaraode kauakambrite väljakaevamised kõnelevad, kui hinnatud ja kõrgelt arenenud oli Vana- Egiptuse ilutavi, sealhulgas ka minkimiskunst. Ajaloolased väidavad, et minkimine on vanem kui rõivastumine. Seda kinnitavad leiud esiajaloolistest koobastest. leitud esemete hulgas on näiteks ka esimene teadaolev huulepulk. Juba tuhandesid aastaid tagsi arvati, et keha eest hoolitsemine mõjub positiivselt ka meeleolule: hea enesetunne lisab jumele värskust, melanhoolia aga muudab näo koltunuks.

Ja muistsed rahvad hindasidki kõrgelt keha eest hoolitsemist. Loomulikult ei taotlenud see ainult kosmeetilist efekti, sest vanades usundites oli pühadel kümblustel ja nende juurde kuuluvatel võidmistel ka religioosne tähendus.Keha võiti mitmesuguste salvidega, kusjuures erinevate kehaosade jaoks kasutati ka erinevaid salve ja võidmisõlisid. 17. sajandil koorisid söekad ( või inetud ) naised näonahka vitrioliõliga, mille toime oli mõnikord ärritav. Tänapäeva taassünni läbiteinud näokoorimise protseduur ( või pinnauuendus, nagu taktitundelisemad praktikud seda nimetavad) on teaduslik ja rohkem kontrollitav, kuid ilmselt mitte vähem valus või ebamugav. Neli sajandit ettevalmistusi ja kogemusi- ja meil ei ole kõigile pingutustele vaatamata ikka veel täiesti ohutut ja sajaprotsendiliselt õnnestuvat näo korrigeerimise tehnikat.


Creative Commonsi litsents
Autori Liina Maasik teos pealkirjaga Näo- ja kehahooldustooted on kaitstud litsentsiga Creative Commonsi Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Tuletatud teoste keeld 3.0 Estonia litsents.